E-sigaretid on 95% vähem kahjulikud kui tavasigaretid

Sõltumatute ekspertide poolt koostatud ülevaade, mis avalikustati Inglismaa Avaliku Terviseameti poolt, järeldab, et e-sigaretid on märgatavalt vähem kahjulikud tervisele kui tavasigaretid ja e-sigaretid võivad potentsiaalselt aidata tavasigareti suitsetajatel loobuda sigarettidest.

Põhijäreldused:

  • Praegune parim hinnang on, et e-sigaretid on umbes 95% vähem kahjulikud kui tavasigaretid
  • Ligi pool elanikkonnast (44,8%) ei saa aru, et e-sigaretid on vähem kahjulikud kui tavasigaretid
  • Siiani puuduvad asitõendid, et e-sigaretid innustavad mitte-suitsetajaid ja lapsi suitsetama

Ülevaadet juhtisid professor Ann McNeill (King’s Londoni ülikoolist) ja professor Peter Hajek (Queen Mary Londoni ülikoolist). Lisaks võivad e-sigaretid kaasa aidata tavasigarettide suitsetamise vähenemist täiskasvanute ja noorte seas.

Põhjalik asitõendite ülevaade leiab, et peaaegu kõik 2.6 miljonit Ühendkuningriikide täiskasvanut, kes kasutavad e-sigaretti, on ahelsuitsetajad või endised suitsetajad. Enamust neist kasutavad e-sigaretti suitsetamisest loobumiseks.
Ülevaade annab kinnitust, et väga vähesed täiskasvanud ja noored, kes pole kunagi suitsetanud, hakkavad e-sigaretti regulaarselt kasutama.
Kuid ülevaates tuleb ka välja, et üha rohkem inimesi arvavad, et e-sigaretid on sama või rohkem kahjulikud kui tavasigaretid (22,1% 2015. aastal, võrreldes 8,1% aastal 2013: ASH Smokefree GB uuring) või ei tea e-sigaretist üldse mitte midagi (22,7% 2015. aastal ASH Smokefree GB uuring).

Kõik praegused asitõendid viitavad sellele, et tavasigarettide suitsetamine on kordades kahjulikum kui e-sigareti kasutamine.

Allikad:
www.gov.uk/government/news/e-cigarettes-around-95-less-harmful-than-tobacco-estimates-landmark-review
http://e-liit.ee/uudised/2-e-sigaret-on-vaehemalt-95-ohtum-kui-tavaline-tubakas-sellisele-jaereldusele-on-joudnud-uk-public-health-england-phe

Ciggarrate

share post:

Lisa kommentaar