Korduma kippuvad küsimused e-sigareti kohta

 

1. Kas e-sigareti kasutamine on ohutum kui suitsetamine?

Vastab Dr. McEwen: Jah. Tuginedes hetkel läbi viidud uuringutel ja tõenditel arvavad eksperdid, et e-sigaretid on kordades ohutumad kui suitsetamine. Suitsetamist seostatakse mitmete väga tõsiste terviseriskidega nii suitsetajale endale kui ka ümber viibijatele. Suitsetamisest loobumine ja e-sigareti kasutamisele üle minnes väheneb märkimisväärselt võimalus tõsistesse terviseriskidesse haigestumiseks.

Vastuse allikas: https://www.rcplondon.ac.uk/projects/outputs/nicotine-without-smoke-tobacco-harm-reduction-0

2. Kas nikotiin on ohtlik?

Vastab Dr. McEwen: Nikotiin ei põhjusta suitsetamisega seotud haiguseid nagu näiteks vähki ja südamehaiguseid. Lisaks levib väärarvamus, et e-sigaretti kasutades on võimalik nikotiinist üledoseerida. Kuid tegelikult ei ole teil muretsemiseks põhjust, sest siiani pole registreeritud ühtegi juhtumit, kus veipija oleks nikotiini sisaldavast aurust ennast üledoseerinud. Seega võite kasutada e-sigaretti nii tihti kui soovite, et oma nikotiini vajadust rahuldada või suitsetamisest loobuda.
Juhul kui tarbite rohkem nikotiini kui tavaliselt, siis võite tunda ennast halvasti või uimasust. Kui midagi sellist juhtub, lõpetage koheselt e-sigareti kasutamine ja oodake kuni sümptomid mööduvad. Sellise olukorra vältimiseks vähendage nikotiini kogust e-vedelikus või kasutage e-sigaretti vähem.

3. Kas e-sigaretid toodavad ohtlikke kemikaale või plahvatavad?

Vastab Dr. McEwen: Mõned uuringud on leidnud ohtlikke kemikaale e-sigareti aurust, mis võivad põhjustada terviseriske. Kuid need uuringud on kasutanud tehislikke tingimusi ja seadmed on viidud viimase piirini, näiteks on e-vedelikku ülekuumutatud. Kasutades aga kvaliteetseid e-sigarette normaalselt (mitte ülekuumutades), on e-sigareti aurus kordades vähem ohtlikke kemikaale kui tavasigareti suitsus. Kui e-vedelikku ülekuumutada tekib koheselt kõrbelõhn/-maitse, mis on väga ebameeldiv.
Nii nagu kõikide taaslaetavate toodetega, nagu näiteks telefonid või sülearvutid, on tähtis e-sigarette laadida ainult sellele mõeldud laadijaga ja mitte kunagi jätta akut laadima järelvalveta. Veenduge, et enne kasutamist on e-sigaret ja/või aku töökorras. On olnud juhtumeid, kus e-sigareti aku läheb põlema, kuid selliseid juhtumeid on kordades vähem kui tavasigareti juhtumeid, mis kõige levinum maja põlengute põhjustaja.

4. Kas on mõistlik suitsetada ja veipida samal ajal?

Vastab Dr. McEwen: Pole asitõendeid, et suitsetamine ja veipimine samal ajal on hullem kui tavatubaka suitsetamine. Aga tervisele on parim, kui inimene loobub tavatubaka suitsetamisest täielikult. Seega eesmärk peaks olema suitsetamisest loobumine.
Mõned inimesed suudavad tavatubaka suitsetamiselt koheselt veipimisele üle minna, teistel aga võtab see kauem aega. On täiesti normaalne, kui proovite erinevaid e-vedelikke ja e-sigarette seni kuni leiate endale sobiva.

5. Millise e-sigaretiga peaksin ma alustama?

Vastab Dr McEwen: E-sigareti valimine on igale ühele personaalne. Taastäidetavate e-sigarettide kasutamisega harjumine võib võtta aega. E-sigaretiga on võimalik erinevaid maitseid proovida ja on rohkem nikotiini kanguse valikuid. Enamus kasutajaid ütlevad, et e-sigareti kasutamine on rahuldavam kui tava tubaka suitsetamine. Kui vajad abi, siis kindlasti küsi abi spetsialiseerunud e-sigaretipoest või küsi teistelt veipijatelt soovitusi. 
E-vedeliku nikotiini kanguse määrab tavaliselt tavasigarettide suitsetamise kogus. Enamus suitsetajaid suitsetavad 20 sigaretti päevas ja nad leiavad, et kangus 18 mg/ml e-vedelik on piisava nikotiini sisaldusega.

6. Kuidas peaksin e-sigaretti kasutama, et suitsetamisest loobuda?

Vastab Dr McEwen: E-sigareti kasutamine ehk veipimine erineb täielikult tavatubaka suitsetamisest. Veipides tõmmatakse tavaliselt pikemaid ja aeglasemaid mahve. E-sigaret kuumutab küttekeha ehk coili, mis aurustab e-vedeliku peeneks auruks. Aur hingatakse sisse ning seejärel välja. Tavasigareti peab põlema pannes terve suitsu ära suitsetama. E-sigaretti võib e-sigaretti teha kasvõi 1-2 mahvi ning siis kõrvale panna. Kui aga avastad ennast kogu aeg e-sigaretti veipimas, siis võib olla pead kasutama kangema nikotiini sisaldusega e-vedelikku.

7. Kas e-sigareti kasutamine on odavam kui suitsetamine?

Vastab Dr McEwen: Jah, e-sigaretti kasutades märkate kiirelt, et võrreldes tava tubaka suitsetamisega on teil rohkem raha alles. Tavaliselt maksavad stardikomplektid 20-70€. Ainuke asi mida vaja osta on aurusti coil ehk kütteeha, mis maksab tavaliselt kuni 5€ ja e-vedelikku, mis maksab ka kuni 5€/10ml. Aurusti eluiga oleneb täielikult kasutajast, aga tavaliselt kestavad üle 2 nädala. Küttekeha on läbi kui pidevalt tunnete veipides kõrbemaitset.

8. Kas võin e-sigaretti kasutada kohtades, kus suitsetada ei või?

Vastab Dr McEwen: Mõned kohad nagu staadiumid ja enamus lennujaamu ei luba suitsetamist ega ka veipimist. Juhul kui ei ole märke, siis alati oleks mõistlik üle küsida. Kindlasti aga tasub olla lugupidav ja mitte veipida teiste inimeste või mitte suitsetajate juures.

9. Kas e-sigaretist tulev aur on ohtlik? Kuidas peaksin oma lapsi kaitsma?

Vastab Dr McEwen: Erinevalt tavatubaka suitsetamisest ei ole e-sigareti aurul passiivse veipimise ohtusid. Mõned uuringud on leidnud ohtlikke kemikaale e-sigareti aurust, kuid need tasemed on nii väikesed, et muretsemiseks pole põhjust. E-sigarette ei soovitata mitte suitsetajatele ja lastele.  
Vältimaks e-sigareti ja e-sigaretiga seotud toodete sattumist laste kätesse, võiks neid alati hoida lastele kätte saamatus kohas. Näiteks kõrgel riiulil või kapis, mida saab lukustada.

ALLIKAS: http://scienceblog.cancerresearchuk.org/2016/05/17/10-common-questions-about-e-cigarettes-answered/#hb33Jt3HPWTzLhQd.99

share post: