Riigikogu keelas seadusega e-sigareti e-vedelike maitsed ja e-poed!

Riigikogus võeti 13.12.2017 vastu Tubakaseaduse muutmise seadus, mis põhimõtteliselt lõpetab veipimise Eestimaa pinnal. Seaduse eelnõu oli varem arutlusel Sotsiaalkomisjonis, kus “kuulati” erinevate huvigruppide sõnavõtte ja argumente. Jah, “kuulati” erinevate huvigruppide argumente, kuid siiski ei võetud ühtegi neist kaalutlusele.

Alates 2019. aasta 1. juulist müüa AINULT tubakamaitselisi e-vedelikke ehk KÕIK maitsed keelatakse ära! V.a tubakamaitselised e-vedelikud,
Lisaks keelatakse ka ära riigisisene kaugmüük ehk KÕIK e-poed!

JAH! Lugesid õigesti! Seadusega keelatakse nii e-poed, kui ka KÕIK e-vedelike maitsed, v.a tubakamaitselised! Kõik need e-vedeliku maitsed, alustades arbuusi kuni jäämarjasegumaitselisteni, keelatakse 2019. aasta 1. juulil ära.

“Aasta esimeses pooles kogusime pea 5000 allkirja kõigi teiega koos. Petitsioonis palusime e-sigaretti mitte võrdsustada tubakaga ja mitte keelata maitseid ja sulgeda e-poode. Allkirjad edastati E-liidu liikmete poolt Riigikogu esimehele, Eiki Nestor’ile. Sotsiaalkomisjon vaatas asjad üle ning otsustas kõik 5000 allkirja prügikasti visata, kuna Tervise Arengu Instituudi spetsialisti sõnul on e-sigaret ikkagi mitte nii ohutu. Ehk siis mõne inimese arvamus on olulisem, kui teiste.”: E-sigareti müüjate ja kasutajate liidu liige Rene, Vapista OÜ’st.

Levia e-pood on arvamusel, et keelates ära e-poed ja e-vedelike maitsed, sunnitakse otseselt e-sigareti kasutajaid tavasigarettide peale tagasi. E-sigaret on kordades ohutum alternatiiv ja kordades tõhusam vahend suitsetamisest loobumiseks kui klassikalised võtted nagu näiteks nikotiiniplaastrid või närimiskummid.

E-poodide keelustamine on Levia OÜ arvates väga alatu lüke riigi poolt veipijate suunas, kes elavad suurtematest asutustest väljaspool või maal. Kui varasemalt said kõik linnast väljas elavad ekssuitsetajad, nüüdsest veipijad, tellida kauba kulleriga koju kätte, lähimasse postkontorisse või pakiautomaati, siis tulevikus peavad nad spetsiaalselt e-vedelike ja e-sigarettide, varuosade ja muu sellise pärast linna sõitma. Nüüd on aga veipija suure probleemi ees, kas sõita iga nädal paarkümmend kilomeetrit e-vedeliku pärast linna või minna lähimasse poodi või tanklasse, kust saab ALATI tavasigarette osta, et suurt isu leevendada? Valik on lihtne …

Maitsete keelamine on aga igasuguse loogika vastane. Tulevikus tohib müüa ainult tubakamaitselisi e-vedelikke, kuid paljud ekssuitsetajad hakkavad e-sigarette just e-vedelike maitsete rohkuse pärast kasutama. Levia e-poes müüdud e-vedelike statistika põhjal on kogumüügist kõigest vaevu 10% tubakamaitselised e-vedelikud. Seega 90% kasutajatest eelistavad maitsetega e-vedelikke! Lisaks veel on e-sigaret VÄHEMALT 95% vähemkahjulik kui tavaline tubakas!

“Tubakaseadus läbis täna (13.12.2017) sujuvalt kolmanda lugemise ja on nüüd Riigikogu poolt lõplikult vastu võetud. E-sigaretile hakkavad piirangud kehtima 2019.a. 1 juulil. Üritame kasutada erinevaid võimalusi olukorra parandamiseks. 1,5 aasta jooksul võib palju muutuda. Võitlus jätkub seni kuni on kasutajaid…”: E-sigareti müüjate ja kasutajate liit MTÜ, www.e-liit.ee

Täispikkuses Tubakaseaduse muutmise seaduse eelnõu (357 SE III):

 

share post:

Lisa kommentaar