Stoptober 2018: Inglismaa Tervisekaitse Organisatsiooni suitsetamisvastane kampaania

  • Stoptober kampaania on suunatud suitsetajatele, kes soovivad suitsetamisest loobuda.
  • Alates 2012. aastast on Stoptober kampaania aidanud üle 1,5 miljonil inimesel alustada teekonda suitsetamisest loobumiseks.
  • Stoptober kestab 28 päeva just sellepärast, et statistiliselt on 28 päeva suitsuvaba suitsetaja viis korda tõenäolisem loobuma suitsetamisest.

Suitsetamisest loobujale on Oktoober nüüdsest Stoptober!

Inglismaa Tervisekaitse Organisatsiooni kampaania Stoptober algas 2012. aastal ning selle raames aidatakse suitsetajatel loobuda suitsetamisest, pakkudes neile ressursse ja personaalset tuge.

Mis on Stoptober?

Stoptober on Inglismaa Tervisekaitse Organisatsiooni terviseteadlikkuse kampaania, mis on suunatud inimestele, kes soovivad suitsetamisest loobuda.

Kampaania algatati 2012. aastal ja selle raames pakutakse tasuta tuge, informatsiooni ning ressursse läbi erinevate loobumise vahendite, telefoni äppide ja sotsiaalmeedia gruppide.

Tänaseks on Stoptober Ühendkuningriikide suurim ja kõige populaarsem suitsetamisest loobumise kampaania.

Millal on Stoptober 2018?

2018. aastal algab Stoptober 1 oktoober ning lõppeb 28 oktoober.

28-päevane ajavahemik tuleneb uuringust, mis näitab, et 28 päeva mitte suitsetades on suitsetajal viis korda suurem tõenäosus suitsetamisest loobuda.

Stoptober statistika

Alates 2012. aastast on Stoptober kampaania aidanud üle 1,5 miljonil inimesel alustada teekonda suitsetamisest loobumiseks.

Lisaks on Ühendkuningriikide suitsetamisest loobumise edukus kümne viimase aasta kõrgeim. 2017. aasta esimese kuue kuu statistika näitab, et 19,8% suitsetamisest loobuda soovivatest inimestest saadab edu. Mis on märgatavalt kõrgem kui viimase kümne aasta keskmine – 15,7%.

Loobumiste tõus langeb kokku Ühendkuningriigis toimunud Stoptoberi rahvatervise kampaania kasvava eduga.

Sigarettide suitsetamise ohud

Sigarettide suitsetamine on korduvalt tõestatud väga ohtlikuks suitsetajate tervisele ja nende ümbritsevatele inimeste tervisele.

Briti Südame Sihtasutuse andmetel võib suitsetamine tõsiselt kahjustada arteriaalseid veresooni, suurendades südameataki ja rabanduse ohtu. See võib põhjustada ka verehüübeid, vererõhu tõusu ja muid tõsiseid südame – ja kopsuprobleeme, nagu südame isheemiatõve, kroonilist obstruktiivset kopsuhaigust ja emfüseemi ehk kopsupuhitust.

Suitsetamine põhjustab 80-90% kõigist kopsuvähi surmadest ning kolmandiku kõigist vähisurmadest. Lisaks kopsuvähile on suitsetamine riskifaktor ka suu-, kõri-, neelu-, nina- ja maovähi tekkeks.

Suitsetamisest loobumise põhjused

Suitsetades kahjustab suitsetaja nii ennast kui ka teda ümber olevaid inimesi.

Eelkõige parandab suitsetamisest loobumine oluliselt suitsetaja tervist, tuues kaasa nii lühiajalisi kui ka pikaajalisi tervisehüvesid.

20 minuti jooksul pärast suitsetamist langevad südame löögisagedus ja vererõhk normaalsele tasemele. Lisaks paranevad vereringlus ja kopsufunktsioonid. Ja südameataki ehk infarkti oht langeb märgatavalt vähem kui kahe nädalaga peale suitsetamisest loobumisel.

Kahe kuni viie aasta jooksul suitsetamisest loobumisel väheneb kurgu, suu, söögitoru ahenemine ja põievähi risk poole võrra. Kopsuvähi risk langeb poole võrra peale 10 aastat suitsuvaba olles.

Suitsetamisest loobumine on ka hea viis raha kokkuhoidmiseks, sest need, kes suitsetavad “kõigest” ühe pakki päevas, säästavad kuus umbes 100-150 eurot.

Lõpetuseks, suitsetamisest loobumine aitab kaitsta pereliikmeid passiivsest suitsetamisest, vähendades oluliselt nende ohtu kopsuvähi, astma, meningiidi ja muude terviseprobleemide tekkimise riskist.

Kuidas suitsetamisest loobuda?

Suitsetamisest loobumiseks on mitmeid erinevaid viise. Briti Südame Sihtasutus soovitab loobumiseks valida kindla kuupäeva, koostada loetelu põhjustest milleks suitsetamisest loobuda ja luua toetusvõrk inimestest, kes aitavad sul suitsetamisest loobuda. 

Samuti soovitatakse vabaneda esemetest, mis tuletavad meelde suitsetamist, näiteks tulemasinad, tikud ja tuhatoosid. Lisaks soovitatakse kaasata spetsialiste või tuttavaid, kes abistavad suitsetamisest loobuda ja aitavad olukordades, kus suitsetajal tuleb tung taas sigaret haarata.

2017. aastal toetas Stoptoberi kampaania ka e-sigarettide kasutamist, et aidata suitsetajatel suitsetamisest loobuda, kuigi mõned on hoiatanud, et e-sigaretid kujutavad endast võimalikku terviseohtu.

E-sigaretid on 95% vähem kahjulikud kui tavasigaretid

Rohkem infot – https://www.levia.ee/e-sigaretid-95-protsenti-vahem-kahjulikud-kui-tavasigaretid/

Kas sina osaled Stopberil? Alusta juba täna!

Statistika näitab, et tavapärastest vahenditest suitsetamisest loobumisel (nikotiiniplaastrid, nätsud jms) saab abi vaid 5-7% proovijatest.
Viimane uuring näitab aga, et e-sigaret on kõige tõhusam vahend suitsetamisest loobumiseks, aidates 48,3 kuni 58,7% proovijail suitsetamisest loobuda.

Alusta juba täna ja loobu suitsetamisest kasutades e-sigaretti!

Osta e-sigareti komplekt Levia e-sigaretipoest – https://www.levia.ee/pood/

Loe lisaks e-sigareti kohta – https://www.levia.ee/e-sigaret/

 

NB! Artikkel on tõlgitud. Inglise keelset artiklit loe siit – https://www.dailymail.co.uk/health/article-6219223/Stoptober-2018-Public-Health-England-Campaign-quit-smoking-revealed.html

share post:

Lisa kommentaar