PEATAME VEIPIMISE VÕRDSUSTAMISE SUITSETAMISEGA!

TÄIENDUS #1 – 8. Märts 2017.

ALLKIRJADE KOGUMINE ON LÕPPENUD!
Lõppnumbrit me veel ei tea aga võib prognoosida, et see on kuskil 4000-5000 vahel.
Jälgi ja ole kursis E-sigareti müüjate ja kasutajate liidu tegemistega – https://www.facebook.com/E-liit-893327104115628/

Levia e-sigaretipood soovib siinkohal tänada kõiki inimesi ja e-sigaretipoode, kes aitasid petitsioonile allkirju koguda.
Lisaks veel suur aitäh ja kiitus kõigile allkirja andnutele!

E-sigaret on vähemalt 95% ohutum kui tavaline tubakas!
E-sigareti müüjate ja kasutajate liit – www.e-liit.ee

TÄIENDUS #2 – 14. Märts 2017.

Allkirjad on kokku loetud ja täpne arv on 4824!
E-sigareti müüjate ja kasutajate liit annab kolmapäeval (15.03.2017) kell 11:00 riigikogu esimehele üle ligi 5000 allkirja, mis kogunes kollektiivsele pöördumisele „Peatame veipimise võrdsustamise suitsetamisega!“
Täname kõiki, kes meie ühist eesmärki oma allkirjaga toetasid ja loodame, et meie soove võetakse kuulda.

TÄIENDUS #3 – 15. Märts 2017.

1) Delfi artikkel “E-sigarettide toetajad soovivad petitsiooniga e-sigareti aktsiisist pääseda”
E-sigareti müüjate ja kasutajate liit andis täna riigikogu esimehele Eiki Nestorile ligi 5000 allkirjaga petitsiooni, millega nõutakse e-sigarettide ja sigarettide võrdsustamise peatamist.
Loe lisaks: http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/e-sigarettide-toetajad-soovivad-petitsiooniga-e-sigareti-aktsiisist-paaseda?id=77552012

2) Õhtulehe artikkel “Riigikogule anti üle ligi 5000 allkirja peatamaks e-sigarettide võrdsustamine suitsudega”
Loe lisaks: http://www.ohtuleht.ee/793394/riigikogule-anti-ule-ligi-5000-allkirja-peatamaks-e-sigarettide-vordsustamine-suitsudega

3) Video: “Kollektiivse pöördumise üle andmine” – https://www.youtube.com/watch?v=eRR_Ltj-fF4

4) Tallinna Televisiooni saates TÄNA+ tuline debatt E-sigareti müüjate ja kasutajate liidu juhatuse esimehe Ingmar Kurgi ning Riigikogu sotsiaalkomisjoni liikme Viktor Vassiljevi vahel! Kas e-sigaretid on kahjulikud või mitte? Kas e-sigarette ja traditsioonilisi sigarette saab võrdsustada?
Vaata debatti siit – https://www.facebook.com/TallinnaTelevisioon/videos/1418446921509042/

TÄIENDUS #4 – 19. September 2017.

Komisjoni istung teisipäev, 19.09.2017 kell 13.11.
Tubakaseaduse muutmise seadus 357 SE.

Riigikogu sotsiaalkomisjoni liikmed ja sotsiaalministeeriumi esindajad kohtusid täna tubakaseaduse muutmise eelnõu ettevalmistamise teiseks lugemiseks.
Otsuseid täna siiski vastu ei võetud ja komisjoni ootavad sel teemal ees uued arutelud.
Tänasel kohtumisel tutvustati ja põhjendati muudatusettepanekute sisu ning omapoolseid kommentaare jagas sotsiaalministeeriumi esindajad. Sotsiaalkomisjoni liikme Maris Lauri sõnul oli täna arutlusel mitu Madis Millingu poolt esitatud muudatusettepanekut, mis puudutasid e-sigarettide müüki ja väljapanekuid. «Lisaks oli kõne all kolme IRL-i saadiku esitatud muudatusettepanekud, mis puudutasid regulatsioone, mis viiks sigarettide müügi nö leti alla. Nad leidsid, et seda ei peaks tegema, sest need kolepildid ei jää siis nähtavale,» rääkis Lauri. Kohtumisel täpsustati ka ettepanekuid reklaamiseaduse osas. Komisjonil seisab veel kohtumisi ees ning hääletust täna ei toimunud. «Tähtaegasid teatavasti riigikogul ei ole ning kõike tehakse oma tempoga. Praegu on eelnõu teine lugemine. Ma ei näe, et sellel aastal seda vastu jõutakse võtta,» ütles Lauri. Eelnõu arutelul osalesid sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna juhataja Katrin Karolin ja nõunik Kärt Sõber ning sotsiaalkomisjoni liikmed.

Allikas – http://www.postimees.ee/4248501/tubakaseaduse-eelnou-arutelul-ei-voetud-uhtegi-otsust-vastu

TÄIENDUS #5 – 26. September 2017.

Sotsiaalkomisjoni istung algab kell 14.00 Toompea lossis. E-sigareti uuringute tulemusi tutvustavad Dr. Konstantinos Farsalinos, kes on Onassise Kardiokirurgia Keskuse, Patrase Ülikooli farmaatsiateaduskonna ja Riikliku Rahvatervise Kooli teadur Kreekas, ning dr Leon Kośmider, kes on USA ülikooli Virginia Commonwealth University teadur.

Dr. Farsalinose uuringutega saab tutvuda siin – http://www.ecigarette-research.org/research/


1) Delfi artikkel “E-sigarettide kasutajad võitlevad tavasigarettidega võrdsustamise vastu”.
Loe lisaks: http://kasulik.delfi.ee/news/uudised/e-sigarettide-kasutajad-voitlevad-tavasigarettidega-vordsustamise-vastu?id=79625192

2) TV3 uudised. Video “Riik tahab keelata lõhnainete müügi e-sigarettide tarvis.”
Riigikogu sotsiaalkomisjoni olid täna kutsutud mitmed väliseksperdid, kes andsid ülevaate uuuringutest, mis on tehtud seoses e-sigarettide kahjulikkuse hindamisega. Riik tahab keelata nimelt lõhnainete müügi e-sigarettide tarvis – see aga suretaks kaupmeeste sõnul välja kogu alternatiivsete tubakatoodete müügi.
Vaata lisaks – https://uudised.tv3.ee/eesti/uudis/2017/09/26/riik-tahab-keelata-lohnainete-muugi-e-sigarettide-tarvis/

3) TalllinaTV uudised. Video “E-sigareti müüjad tutvustasid riigikogus veipimise uuringuid.”

E-sigarettide müüjate ja kasutajate liit tuvustas riigikogu sotsiaalkomisjoni istungil petitsiooni “Peatame veipimise võrdsustamise suitsetamisega!” raames e -suitsetamist puudutavate uuringute tulemusi. Tuginedes välisriikide uuringutele ei kujuta e-sigaretid tervisele ohtu.
 

TÄIENDUS #6 – 27. September 2017.

E-sigareti müüjate ja kasutajate liidu pressiteade “Väliseksperdid tutvustasid riigikogu sotsiaalkomisjonile e-sigareti uuringuid”.

„Rahvusvahelised teadusuuringud kinnitavad, et e-sigaretid on vähemalt 95% tervist vähemkahjustavamad, kui tavalised suitsud. Mitmed riigid, näiteks Suurbritannia ja Holland, on seetõttu täiendanud oma tubakapoliitikat selliselt, et suitsetajatel soovitatakse üle minna tervist vähemkahjustavamatele alternatiividele nagu näiteks e-sigaretid. Sotsiaalkomisjoni otsus kaasata teema arutelusse eksperdid on oluline samm teaduspõhise rahvatervise kaitse suunas,“ ütles petitsiooni algatanud E-sigareti müüjate ja kasutajate liidu juhatuse esimees Ingmar Kurg.

Riigikogu sotsiaalkomisjoni istungil tutvustasid välisriikides läbi viidud e-sigareti teadusuuringute tulemusi dr Konstantinos Farsalinos, kes on Onassise Kardiokirurgia Keskuse, Patrase Ülikooli farmaatsiateaduskonna ja Riikliku Rahvatervise Kooli teadur Kreekas ning dr Leon Kośmider, kes on USA ülikooli Virginia Commonwealth University teadur.

Riigikogu sotsiaalkomisjon langetab lähiajal otsuse petitsiooni osas.

Loe lisaks: http://e-liit.ee/uudised/pressiteated/45-vaeliseksperdid-tutvustasid-riigikogu-sotsiaalkomisjonile-e-sigareti-uuringuid

 

TÄIENDUS #7 – 03. Oktoober 2017.

Õhtulehe arikkel “E-sigarettide kasutajad mässavad: ei tohi meie mõnu piirata!”

Otsus on tehtud: järgmisel aastal pannakse e-sigarettide hinnale aktsiis otsa, mis teeb nende pooldajad rahutuks ja ärgitab võitlusele. Riigikogu sotsiaalkomisjon sai ligi 5000 allkirjaga petitsiooni.

E-sigareti müüjate ja kasutajate liidu juhatuse esimees Ingmar Kurg kirjeldab, et petitsioon viidi rahanduskomisjonile veel aktsiisiseaduse arutamise aegu, kuid saadeti sealt hoopis sotsiaalkomisjonile. Tuhanded oma allkirja andnud inimesed soovivad poliitikuid veenda viies asjas: et riik ei keelaks e-sigarettides kasutatavaid maitse- ja lõhnaaineid, et e-sigarette ja nende tarvikuid võiks müüa ka e-poes, et e-sigareti tõmbajad ehk veipijad ei peaks jagama suitsuruumi tavasigarettide tarvitajatega ning et e-sigarettide ja e-vedelike väljapanekut jaemüügis ei piirataks. 

Ingmar Kurg annab mõista, et kõige tulisemalt võideldakse praegu siiski järgmisel aastal kehtima hakkava aktsiisi vastu. 1. jaanuaril hakatakse ühe milliliitri tubakavedeliku pealt küsima 20 eurosenti aktsiisi. Tavasuitsetajale peaks milliliitrist piisama pooleks päevaks. 

Kurg arvab, et seeläbi tõuseb e-sigarettides kasutatavate valmisvedelike hind ligi 60 protsenti. „Poed ütlevad, et valmisvedelikule võib juurde tulla üle kolme euro,“ sõnab ta ja lisab, et puutumata ei jää ka komponendid, millest ise kodus e-sigaretis kasutatavat vedelikku teha. „Aktsiisiga on ka see mure, et siis maksustatakse ka kõik muud tubakavedeliku ained, mida müüakse e-sigaretipoes,“ täpsustab Kurg. Ta lisab, et aktsiisi rakendamine soosib odavamate alternatiivide otsimist. „Ja nende alternatiividega on see lugu, et need võivad olla ohtlikud.“

Loe lisaks: http://www.ohtuleht.ee/831575/e-sigarettide-kasutajad-massavad-ei-tohi-meie-monu-piirata

 

__________________________

PETITSIOONIST:

Riik plaanib järsult ja ülemääraselt karmistada veipimist puudutavat seadusandlust ning seeläbi tappa veipimise Eestis. Selle pidurdamiseks on E-sigareti müüjate ja kasutajate liit koostanud petitsiooni ning kogub toetusallkirju, pidurdamaks nende plaanide elluviimist.

Digitaalselt saab petitsioonile allkirja anda siin – https://rahvaalgatus.ee/initiatives/f4e4591a-fdef-4a1c-98ea-942c53fa56d4

Petitsiooni algatajaks on E-sigareti müüjate ja kasutajate liit MTÜ – www.e-liit.ee
Liidu Facebooki leht – https://www.facebook.com/E-liit-893327104115628/

NB! Levia e-sigaretipood kuulub E-sigareti müüjate ja kasutajate liitu!
Rohkem infot – https://www.levia.ee/levia-e-sigaretipood-kuulub-e-sigareti-muujate-ja-kasutajate-liitu/

E-SIGARET ON VÄHEMALT 95% OHUTUM KUI TAVALINE TUBAKAS!
Rohkem infot: https://www.levia.ee/e-sigaretid-95-protsenti-vahem-kahjulikud-kui-tavasigaretid/

Rahandusministeerium ja Sotsiaalministeerium on saatmas/saatnud riigikogu menetlusse eelnõud, mille järgi:

Lisatakse e-vedelikele aktsiis, mis teeb veipimise kallimaks kui suitsetamise.
Keelatakse ära e-vedelike maitsed, mille tulemusena seatakse ohtu kasutajate tervis, suretatakse välja e-sigareti poed ja luuakse võimalused musta turu tekkeks.
Keelatakse riigisisene kaugmüük, st suletakse e-poed. Selle tulemusena puudub suurtest keskustest väljaspool elavatel inimestel juurdepääs e-sigarettidele.
Veipijad surutakse suitsuruumi, eirates asjaolu, et e-sigareti tarvitamisel ei eraldu keskkonda suits, vaid kahjutu aur.
Keelatakse e-sigarettide ja e-vedelike väljapanekud kauplustes.

Nii Euroopa tubakadirektiivi kui ka Eestis kehtiva Tubakaseaduse alusel on e-sigarettide turvalisus tarbijaile ja kasutamiskord juba piisavalt reguleeritud ja võimalikult ohutuks muudetud.

Kui sa nõustud, et täiendavad piirangud on ebamõistlikud, isikuvabadusi piiravad ja rahva tervisele negatiivse mõjuga, siis palun toeta oma allkirjaga E-sigareti müüjate ja kasutajate liidu ettepanekut peatada veipimise täielik võrdsustamine suitsetamisega.

Palume Riigikogul mitte vastu võtta Tubakaseaduse muutmise seadust (16-0889) ning Rahandusministeeriumil loobuda seaduseelnõu Alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning tubakaseaduse muutmise seadus (16-1259) esitamisest e-sigarette puudutavas osas. Petitsioonile allkirja andes annan oma vastuhääle järgnevale:

1. E-sigareti vedeliku aktsiisiga maksustamine;
2. E-vedelike maitse- ja lõhnaainete keelamine;
3. Riigisisese kaugmüügi keelamine;
4. E-sigareti tarbijate suitsuruumi suunamine;
5. E-sigarettide ja e-vedelike väljapaneku piiramine jaemüügis.

share post: